15 اشتباه والدین در ارتباط با نوجوانان

15 اشتباه والدین در ارتباط با نوجوانان:

15 اشتباه والدین در ارتباط با نوجوانان، که مانع از برقراری ارتباط خوب با فرزند نوجوان و یا جوانان می شود. اشتباهاتی که متاسفانه هر روز همه و یا تعدادی از آنها را تکرار می کنیم و در ادامه چون برخی از این اشتباهات را به صورت ناخودآگاه انجام می دهیم، دایم متعجب می شویم که چرا فرزندان ما هر روز از ما بیشتر فاصله می گیرند.

 

مهدی امیرخانی

مدرس دوره کیست؟

 مهدی امیرخانی(کارشناس ارشد روانشناسی عمومی)

موضوع: 15 اشتباه والدین در فرزندپروری

مبلغ سرمایه گذاری: فیلم این دوره به صورت رایگان در دسترس است.

محل برگزاری: هر جایی که شما دوست دارید (کامپیوتر، موبایل، اتومبیل یا هر جای دیگری که دوست داشته باشید فیلم‌ها را مشاهده کنید)

با شرکت در این دوره چه چیزهایی بدست می آوردید؟

چرا بچه ها به حرف پدر و مادر گوش نمیدن؟ 3 فایل ویدیویی

3 فایل صوتی

مزایا و معایب دوره های مجازی:

محصولات مجازی نقاط قوت زیادی دارند، شما می توانید یک محصول را چندین و چند بار ببینید. یا اگر از دیدن آن خسته شدید می توانید سر فرصت مناسب تری مجدد به سراغ آن بروید و آن را با آرامش ببینید.

البته ممکن است حین دیدن فیلم های دوره تمرکزتان را از دست بدهید. پس بهتر است حین دیدن فیلم ها موبایل و تکنولوژی را کنار بذارید. برای اینکه در حین دیدن فیلم های دوره خسته نشوید ما فیلم های دوره را به بخش های کوتاه تری تقسیم کردیم تا بتوانید به راحتی فیلم های این دوره را تماشا کنید.

این دوره به درد چه کسانی می خورد؟

 • پدر مادرهایی که الان فرزند دارند و می خواهند فرزندانی موفق را تربیت کنند.
 • زوجینی که می خواهند فرزندآوری را تجربه کنند
 • مربی ها و معلم های مهد کودک و مراکز آموزشی

Parents

تبریک تبریک:

تبریک به شما که تصمیم سختی گرفتید. در روزگاری که بسیاری از والدین ادعای تربیت فرزند را دارند، در حالی که رابطه مناسبی را با فرزندانشان تجربه نمی کنند. شما تصمیم گرفتید که وقت و انرژی خود را برای آموزش و یادگیری بگذارید.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که مسائل زیادی در آن وجود دارد. والدین نیز با مشکلات خاص خود مواجه هستند. مشکلاتی که مربوط به جنبه های مختلف زندگی می باشد، از جمله اقتصاد خانواده و تعارض های بوجود آمده بین اعضای خانواده. یکی از مسائل خانواده مباحث ارتباطی می باشد و دانستن برقراری یک ارتباط خوب با یکدیگر.

به نظر می آید که مهارتهای لازم برای برقراری یک ارتباط موثر و خوب را کمتر کسی می داند. در این بین یکی از مشکلات والدین برقراری ارتباط با فرزندانشان می باشد. در سالهای ابتدایی زندگی فرزندان برقراری یک ارتباط زیاد سخت نیست، اما با بزرگتر شدن فرزندان یک خانواده دیگر به سادگی دوران کودکی نمی توان ارتباط را راحت برقرار کرد.

یکی از مسائل والدین امروزی تعامل موفق با فرزندانشان بخصوص با نوجوانان شان می باشد. موضوعی که به شدت فکر والدین را به خود درگیر کرده است.

برای من بسیار پیش می آید که پس از برگزاری دوره های جضوری فرزندپروری این چنین جمله ها و سوالاتی ردوبدل می شود:

 • نمی دونم چه اتفاقی افتاده و چرا پسرم یا دخترم این کارها رو انجام میده؟
 • نمی دونم با کی معاشرت می کنه که….
 • نمی دونم چرا این قدر پرخاشگر شده…
 • و کلی گلایه های دیگه.

گویی که وقتی فرزندانمان کوچکتر هستند، احساسات، موقعیت و خواسته و نیازش را بهتر درک می کردیم و او نیز بهتر با ما کنار می آمد. اما با گذشت زمان و بزرگتر شدن فرزندمان و نزدیک تر شدن به دوره بلوغ و جوانی، مثل اینکه چیزی باعث شده که شما و نوجوان و یا جوانتان احساس کنند که دیگر حرف همدیگر را نمی فهمید. مانند این است که انگار ما در یک شهر دیگر با یک زبان دیگر و فرزندمان در شهری دیگر و با یک زبان دیگر صحبت میکنیم.

تا بحال چند بار با این جمله ها از طرف نوجوانان مواجه شده اید؟

 • شما دیگر قدیمی شده اید.
 • افکار شما قدیمی شده.
 • شما حرف ما را نمی فهمید.
 • اصلا نمی خوام با شما زندگی کنم.
 • و….

Youth

شاید به این فکر کنید که،حتی دیگر علاقه مندی هایی که در سنین کودکی داشتند متفاوت شده است. اما اگر کمی با دقت بیشتری نگاه کنیم، خواهیم دید که حتی روحیات خودمان یعنی والدین هم نسبت به چند سال قبل هم عوض شده و دیگر مانند قبل نیستم و حتی شیوه فکر کردن و عمل کردن ما هم عوض شده است.

وقتی به فرزند نوجوانتان نگاه می کنید و با او حرف می زنید، او طوری به شما نگاه می کند که انگار هیچ چیزی از حرف های شما نمی فهمد. وقتی از او می خواهید برای شما کاری را انجام دهد و یا کارها و مسوولیت های خود را انجام دهد، مخالفت می کند و یا برعکس آن کار را انجام می دهد و شاید هم اصلا به حرف شما گوش ندهد.

آیا برای شما پیش آمده که در حال صحبت کردن با نوجوان و جوان هستید، اما او به سقف یا زمین نگاه می کند و یا اصلا فکرش در جایی دیگر است؟

چه چیزهایی مانع از برقراری ارتباط با نوجوانان می شود؟

ما در این محصول به 15 اشتباه بزرگ والدین پرداخته ایم، که مانع از برقراری ارتباط خوب با فرزند نوجوان و جوانمان می شود. اشتباهاتی که متاسفانه هر روز همه و یا تعدادی از آنها را تکرار می کنیم و در ادامه چون برخی از این اشتباهات را به صورت ناخودآگاه انجام می دهیم، دایم متعجب می شویم که چرا فرزندان ما هر روز از ما بیشتر فاصله می گیرند.

15 اشتباه والدین در ارتباط با نوجوانان:

سوال پیچ کردن

گاهی فرزند نوجوان از بیرون و یا مدرسه به خانه می آید و والدین شروع می کنند به پرسیدن سوالات زیاد. این در حالی است که به احتمال زیاد نوجوان شما به کمی آرامش و استراحت نیاز دارد. والدین باید سوالات خودشان را برای یک زمان مناسب نگه دارند و بیشتر به این فکر کنند که چه روش دیگری را برای برقراری ارتباط می توانند استفاده کنند. سوال پیچ کردن باعث می شود که نوجوان طفره رفته و سعی کند که تا جایی که امکان دارد از والدین دور باشد.

قطع کردن حرف

آیا شما کسی را سراغ دارید که وقتی وسط صحبت هایش میپرید ناراحت نشود؟ متاسفانه چه باور کنیم و چه نکنیم، بسیاری از والدین این اشتباه را انجام می دهند. زمانی که فرزندشان در حال صحبت کردن است، بدون اینکه صبر کنند تا صحبت های فرزندشان تمام شود، وسط صحبت های آنها، مسایل خود را مطرح می کنند و این در حالی است که خود والدین این چنین رفتاری را دوست ندارند.

عدم برقراری ارتباط غیرکلامی

یکی از مهمترین خصوصیات برقراری یک ارتباط خوب با دیگران بخصوص نوجوانان، برقراری ارتباط غیر کلامی در کنار ارتباط کلامی می باشد. یعنی ما باید به انواع مختلف با تغییر حالت چهره خود و یا تایید کردن و دیگر راه ها به فرزند خود نشان دهیم که کاملا به حرفهای آنها گوش می دهیم.

پرحرفی

آیا برای شما هم پیش آمده که با فردی مواجه شده باشید که دایم حرف بزند؟ طوریکه دوست داشته باشید هر چه سریعتر از دستش رها شوید. والدین گاهی برای یک موضوع کوچک شروع به پرحرفی می کنند.

توجه به نکات منفی

یکی دیگر از اشتباهات والدین توجه بیش از حد به نکات منفی است. زمانی که فرزندمان کارهای خود را با دقت انجام می دهد، کسی متوجه این کارها نمی شود و نمی بیند. اما به محض اینکه کار خطایی انجام می دهد آن را می بینیم و گاهی هم بزرگتر از معمول نشان می دهیم.

نصیحت کردن بخصوص بی موقع

والدین عزیز آیا شما از شنیدن نصیحت خوشحال می شوید؟ حتی اگر چنین باشد باید در یک زمان مناسب انجام شود، هر چند که نصیحت کردن گزینه مناسبی برای ارتباط موثر نیست.

حرف دیگری زدن

فرزند نوجوان شما در مورد یک موضوع در حال صحبت کردن می باشد، در همان زمان یکی از اشتباهات این می باشد که والدین خواسته ویا ناخواسته صحبت دیگری را مطرح می کنند.

بی هدف بودن در صحبت کردن

همیشه و در هر زمان، یکی از مهارتهای فرزندپروری موفق این می باشد که هدفی را دنبال کنیم. بدون هدف صحبت کردن فقط وقت گذرانی را به دنبال دارد که زیاد خوب نیست.

مشغول کاری بودن

اگر مشغول کاری هستید و فرزندتان نیاز دارد که با شما صحبت کند، سعی کنید کار خود را رها کنید و به حرفهای او گوش دهید. اگر نمی توانید کارتان را رها کنید، حتما به او بگویید که چند لحظه صبر کند تا شما کارتان را به نتیجه برسانید و بعد کاملا به حرفهای او گوش می دهید.

سوالی را بپرسید و پاسخ را خودتان بدهید

اشتباه بعدی این است که سوالی را از فرزندتان بپرسید و صبر نکنید تا خودش پاسخ دهد. بلکه خوتان سریع پاسخ سوالتان را بدهید. به مثالی توجه کنید: مادر سوال می پرسد، چرا تکالیفت را انجام ندادی و قبل از شنیدن پاسخ، خودش سریع می گوید؛ می دانم مثل همیشه تنبلی می کنی.

شنونده خوبی نباشید

اگر می خواهید رابطه خوبی را با اطرافیان خود بخصوص نوجوانتان برقرار کنید، ابتدا باید شنونده خوبی باشید. باید بدانید که شنیدن یک حرف با گوش دادن موثر کاملا متفاوت است. در گوش دادن موثر ما می شنویم، تحلیل می کنیم و بعد با فکر پاسخی مناسب را می دهیم.

سخنرانی کنید

لطفا سخنرانی نکنید! هیچ کس دوست ندارد یک موضوع ساده را پیچیده کند و دیگری هم در مورد همان موضوع شروع به سخنرانی کردن کند. فرزندان ما هم از این قاعده مستثنا نیستند.

تکرار حرف (بارها و بارها)

یک حرف را چند بار تکرار نکنید. برای اینکه در این مورد اطلاعات بیشتری را بدست بیاورید، پیشنهاد می کنم دوره فرزندپروری موفق را که به رایگان دانلود کنید.

صحبت کردن به همراه غرغر

هیچ کس از شنیدن غرغر دیگران خوشش نمی آید. والدین باید صحبت های خود را بدون غرغر کردن مطرح کنند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که والدین یک حرف را به نوجوان می زند و او گوش نمیدهد.

سرزنش کردن

آیا کسی را سراغ دارید که در زندگی خود اشتباهی نکرده باشد. نوجوانان باید به درستی هدایت شوند. ما نباید تمرکز خود را روی نقاط منفی آنها بگذاریم و سپس هر اشتباهی را که مرتکب شدند، شروع به سرزنش کردن کنیم.


یک از دوره هایی که می تواند به شما در تربیت فرزندانان کمک می کند ” مهارت دستور دادن درست به فرزندان می باشد” برای همین توصیه می کنم در” دوره چرا فرزندانمان به دستورات ما گوش نمی کنند؟” شرکت کنید.


بهانه هایی برای تهیه شرکت نکردن در این دوره:

از آنجاکه افراد اهمال کار برای تغییر نکردن بهانه‌هایی می‌خواهند، من می‌خواهم به دوستان اهمال کار کمک کنم تا زحمت کمتری بکشند و لیست بهانه‌های متداول را در ادامه برایشان آماده کرده‌ام:

 • باشه یکم سرم که خلوت شد…
 • زندگی به این خوبی! چشه مگه؟
 • موفق شدن دردسرهای خودش را داره… من به همین زندگی راضی‌ام…
 • الان کارهای مهم‌تری دارم…
 • خیلی گرونه، ارزشش رو نداره!
 • بعید می دونم اثری داشته باشه….
 • دیگه از من که گذشته…
 • این چیزا با آموزش درست نمی شه! ذاتیه!
 • خودم به راحتی فرزندم را تربیت می کنم
 • و غیره

لیست بالا و بسیاری از بهانه‌های دیگر، نمونه‌ای کوچک از مکانیزم مغز است که می‌خواهد ما را در حالت موجود حفظ کند و ما از دایره امن خودمان خارج نشویم.

 

 

Free
رایگان
دسترسی رایگان به این دوره

مدرس دوره

مهدی امیرخانی

مهارتهای زندگی مدرس مهارتهای زندگی، همسرداری، فرزندپروری

برنامه درسی دوره

جلسه تصویری 1 تا 3

 • بخش اول
  15:17
 • بخش دوم
  10:09
 • بخش سوم
  08:18
 • بخش سوم.بخش2
  15:17
 • بخش سوم.بخش3
  10:09
 • بخش سوم.بخش4
  08:18