قیمت 175,000 تومان

مدریت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان

مدیریت فضای مجازی، با پیشرفت تکنولوژی و ورود اینترنت به زندگی بشر، مرزهای جغرافیایی معنای خود را از دست داد. امروزه ما در هر نقطه جهان که باشیم می توانیم از طریق دنیای مجازی با دوستان و آشنایان خود ارتباط برقرار کنیم به همین دلیل است که گفته می شود ما در یک دهکده جهانی زندگی می کنیم. در کنار مهمترین مزیت هایی که دنیای مجازی دارد، متاسفانه امروزه مدیریت فضای مجازی برای کودکان مشکل ساز شده است. کودکان علاقمند به خرید تبلت و دانلود بازی های متنوع دارند.

این بدان معنا است که والدین باید بیش از پیش مراقب فرزندان خود باشند چرا که آن ها در محیط کوچک خانه محصور نبوده و در دنیای اینترنت نیز زندگی می کنند. در صورتی که شما نیز با چنین مشکلی در رابطه با کودکان خود مواجه شده اید، توصیه می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

نکات مهم مدیریت فضای مجازی کودکان توسط والدینمعایب دنیای مجازی برای کودکان و نوجوانان

همانگونه که ذکر شد دنیای مجازی مزایای زیادی دارد به ویژه در ایام کرونا که انسان ها قرنطینه بوده و عمده کارهای خود را با دنیای مجازی پیش می برند. حتی فرزندان ما برای طی کردن دوره تحصیلی خود باید از اینترنت استفاده کنند. بنابراین اگر این پیشرفت در تکنولوژی رخ نداده بود، امروزه هم به کسب و کار و هم به امر تحصیل لطمه بزرگی وارد می شد. اما حقیقت تلخ این است که باید روی دیگر دنیای مجازی را ببینیم که تاثیرات منفی زیادی برای کودکان دارد:

1- دنیای مجازی اعتیاد آور است

اعتیاد به دنیای مجازی نه تنها در میان کودکان بلکه در میان بزرگسالان نیز رخ خواهد داد. کسی که عمده ساعات روزانه خود را هب گشت و گذار در دنیای مجازی و بازی مشغول باشد، نسبت به آن معتاد خواهد شد. البته بحث کسب و کارهای اینترنتی کاملا جدای از این بحث بوده و یک فعالیت اقتصادی است در نتیجه لازم است که همیشه آنلاین باشیم. در ایام کرونا که والدین نمی توانند فرزندان خود را به گردش و تفریح ببرند، مجبور هستند آن ها را با اینترنت سرگرم کنند و همین امر اعتیادآور خواهد بود.

2- کودکان دچار افسردگی و اضطراب می شوند

کودک شما از یک سو ساعات زیادی را در اینترنت سپری می کند که همین منجر به خستگی روح و روان او خواهد شد. از سویی دیگر کافی است لیست بازی های اینترنتی را بررسی کنید تا متوجه شوید اغلب آن ها خشن و ترسناک هستند. حضور کودک در چنین فضایی به شدت آسیب رسان خواهد بود. این کودک دچار اختلالات روحی شده و این مسئله آینده او را متاثر می کند.

3- با مشکلات جنسی روبرو می شوند

آیا می دانید وقتی کودک شما در فضای مجازی حضور دارد هر لحظه ممکن است چه تصاویر جنسی را مشاهده کند. حتما بریا شما این اتفاق رخ داده است که در حین جست و جو در اینترنت، صفحه ای به صورت ناخواسته باز دشه که حاوی مطالب جنسی و گاهی تصاویر زننده است. اگر چنین اتفاقی برای کودک رخ بدهد چه ذهنیتی برای او شکل می گیرد؟ آیا می دانید چه سوالاتی در ذهن او به وجود می آید که ترس پرسیدن آن ها از والدین، آسیب روحی را تشدید می کند؟

مهدی امیرخانی

مدرس دوره کیست؟

  • مهدی امیرخانی
  • کارشناس ارشد روانشناسی عمومی
  • نویسنده و مدرس فرزندپروری
  • مدرس ضمن خدمت دبیران شهرستان ملارد
  • سرگروه استانی مشاوران اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران
  • نویسنده کتاب «آخ جون زندگی، زندگی مشترکتان را از نو بسازید»

chat_bubble_outlineنظرات

متوسط امتیازات

0
بدون امتیاز 0 رای
175,000 تومان
0 نقد و بررسی

جزئیات امتیازات

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “مدیریت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *